Z Lech

Lech Z – urodzony  w małym mazurskim miasteczku – Giżycko, człowiek wielu zainteresowań. Głównie zajmuje się muzyką – przede wszystkim działa jako „One Man Band – Sound  Alchemy”- jednocześnie gra na 5 instrumentach (gitara, bandżo lub mandolina + harmonijka ustna lub kazoo + bęben +tamburin nożny + marakas). Ponadto gra na: gitara hawajska, gitara  syntezatorowa, flażolety, flet poprzeczny piccolo, fletnia Pana, cymbały wileńskie, instrumenty klawiszowe, bębny.
Komponuje muzykę ilustracyjną, elektroniczną, New Age. Współpracuje od 2 lat ze znaną giżycką poetką – Krystyną Janik, komponując melodie do jej niesztampowych, interesujących wierszy.
Od wielu lat współpracował również z wieloma lokalnymi muzykami i zespołami muzycznymi, występując miedzy innymi z: zespołami działającymi przy Giżyckim Centrum Kultury (dawna nazwa Miejski Dom Kultury) z Krzysztofem „Lumbago” Górski – udział w Festiwalu Piosenki Studenckiej YAPA w Łodzi, w Festiwalu Piosenki Kabaretowej” OSPA” w Ostrołęce, z Anią Listosz jako „Andzia i Ja” w Festiwalu „Szanty w Giżycku” i „Poezja o łaskę nie prosi” w GCK Giżycko, jako bandżysta i harmonijkarz w Zespole „Country Lec”, jako flecista w Mazurskiej Kapeli Ludowej, jako harmonijkarz w „Piwnym Odcieniu Bluess’a”, jako bandżysta w „Lo”tzen Jazz Band” Mirosława Gostomskiego, jako gitarzysta i harmonijkarz w „Starej Łajbie”, uczestniczył w Jam Session w giżyckich kawiarniach. Występował jako busker (artysta uliczny) w wielu dużych miastach Polski, w Niemczech i we Włoszech – Festiwal „Street Animation w Terrano”. Wielokrotnie występował również w Festiwalu Sztuki Ulicznej „Busker Bus” ( Zielona Góra-Szczecin-Wrocław-Brzeg Dolny).
Kilkakrotnie występował również w „Piwnicy pod baranami” w Krakowie – ilustrował tam muzycznie wernisaże malarki Wiesławy Piasnej oraz w programie kabaretu Piotra Skrzyneckiego.
Wystąpił też w innych znanych miejscach, między innymi „Pod papugami” we Wrocławiu, „Irish Pub” w Warszawie, w Art. Galery we Wrocławiu (ilustrując muzycznie wernisaż Elżbiety Terlikowskiej „Marylin Monroe”.
Pojawił się tez w wielu mediach: TVP Program 1 i 2, SAT-3, holenderska TV „T.R.O.S.”, Polskie Radio Program 1, Radio Olsztyn, Radio Białystok, pierwszej w Polsce prywatnej stacji radiowej ”Kormoran”, oraz w prasie: „Głos Krakowa”, „Wieczór Wrocławia”, Gazeta Olsztyńska”, „Gazeta Współczesna”, „Ziemia Giżycka”, „Gazeta Giżycka”, miesięcznik „Moje Giżycko”.
Oprócz muzyki miał tez przygodę z rzeźbą w glinie i drewnie (plenery rzeźbiarskie w Złoczeńcu, Węgorzewie i Szczytnie, wystawy, konkursy.
Zajmował się fotografią artystyczną (wystawy, konkursy).
Przez wiele lat zajmował się psychotroniką – prowadził w GCK w Giżycku zajęcia z Terapii Homa, palenia Agnihotry, terapii Polarity, ćwiczeń Tai-Chi, medytacji.
Współpracował również w Miejskim Domu Kultury w Giżycku z Teatrem „Re-Pe-Te” Krystyny Janik (jako aktor oraz kierownik techniczny).
Prowadził też zajęcia z Klubem  twórców Nieprofesjonalnych (konkursy, wystawy, plenery).
Brał udział w oprawie muzycznej performersów polsko-amerykańskiego plastyka – Waldemara Mitrowskiego.
Współpracował tez z giżyckimi szkołami i z muzykującymi lekarzami na wielu lokalnych imprezach
Podczas pracy w sklepie muzycznym ”ALF’S” współpracował z tygodnikiem „Gazeta Giżycka”, prowadząc kącik muzyczno-ezoteryczny „ Pod batutą i czarodziejską różdżką”, prowadził tez działalność edukacyjną pomagając wielu zdolnym dzieciom, młodzieży i dorosłym w nauce i podnoszeniu kunsztu gry na instrumentach muzycznych.
Ciekawe doświadczenie to wspólne granie na bębnach z Darkiem Pojawą – znanym producentem bębnów z Suwałk oraz Darkiem Morsztynem „Biegnącym Wilkiem” z Republiki Ściborskiej podczas organizacji wyścigów psów zaprzęgowych w Wilkasach.
Lubi długie przejażdżki rowerowe, wędrówki z kijkami Nordig Walking, kocha rośliny i zwierzęta, jest wegetarianinem, nie je niczego co się rusza i ma oczy, cukierków czekoladowych, bo mają chemię w sobie i truskawek, bo to mutanty polskich i amerykańskich poziomek leśnych.