W.B. Janina- malarstwo na szkle, poezja

Urodzona w 1950 w Zakopanem - mocno związana z tradycja góralską, sztuką plastyczna i literaturą. Od 1969 r uprawia poezję, a na szkle maluje od 1975 r. Utytułowana Artystka. Jej dorobek był prezentowany na wystawach w : Zakopanem, Warszawie, Białymstoku, Kazimierzu nad Wisłą, Rodomiu, Toruniu, Zielonej Górze, Łodzi, Wrocławiu, Kaliszu, Krakowie, Rabce, Częstochowie, Lublinie, Wągrowcu, Szczecinie, Katowicach, a także w Norwegii, Rosji, Niemczech, Austrii, Francji, Kanadzie, Japonii, Chinach-Pekin, Peru - Lima, Słowacji - Nitra, Detva, Puchov, Stary Smokowiec, Tatrańska Łomnica, Terchova.
Janina W. - B. jest uznaną poetką, publicystka i działaczką społeczną. Pisze gwarą i językiem literackim po polsku i słowacku.
Artystka otrzymała Srebrny i Złoty Krzyz Zasługi , nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za całokształt Twórczości i propagowanie Kultury ludowej , odznakę Zasłużony Działacz Kultury oraz zasłużony dla Związku Podhalan i Regionu Podhala.
W 2004 roku  otrzymała prestiżowa Nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla Kultury Ludowej i całokształt pracy w tej dziedzinie.