Malesa Andrzej Krzysztof - Poeta

Poeta. Tomiki : "Tęcza w ciemności"(2006),"Smak miłości"(2008),"W Dolinie Świdra"(2009),"OGRÓD ZMYSŁÓW"(2017). Mieszka i tworzy w Lipowie , gmina Wiązowna.

Rozmowa z Poetą - 18 lipca 2017

Monika Gawrylak 
- zapytałam Cię o wiek - nie odpowiedziałeś… Dlaczego to dla Ciebie trudny temat? 
Andrzej Malesa
- nie chce być postrzegany przez pryzmat ile mam lat ale przez to, co tworzę..

mam wrażenie że jesteś człowiekiem bardzo zamkniętym?
żeby pisać trzeba mieć naturę introwertyczną. Pełna otwartość kojarzy mi się z ekshibicjonizmem. To, że stwarzam pewną kreację nie znaczy, że trzeba mnie utożsamiać z podmiotem lirycznym. Chcę powiedzieć o sobie tylko tyle, ile zawarłem w swoich wierszach… Moja prawda jest tylko na mój własny użytek. Wiersze to są tylko kolorowe szkiełka , ale musi być łącznik…
co dla ciebie jest tym łącznikiem?
……
kiedy napisałeś pierwszy wiersz?
miałem 12 lat - to był wiersz o wiośnie ( VI klasa ) - kończył się słowami „ że serce drży jak delikatna struna „. Pani zachęcała mnie do dalszego pisania…
co było potem?
czasami czułem potrzebę żeby napisać jakiś wiersz, wygrałem też konkurs recytatorski „O laur Czarnoleski”. Interpretując tekst staram się odnaleźć emocje. Prawda o wierszu jest zawarta w emocjach . Jestem istotą emocjonalną.
co ostatnio cię zaskoczyło?
wczoraj dowiedziałem się że ktoś na facebook podrobił mój podpis - podszył się pod mojego znajomego aby zaimponować swojej dziewczynie..
jak się z tym poczułeś?
nie byłem zły - raczej pozytywnie „podłechtany” / śmiech…./
wróćmy do emocji - co one w Tobie powodują?
pod wpływem silnego pożądania jesteśmy zdolni do przełamania kulturowych zachowań. Większość ludzi boi się zrealizować swoje fantazje erotyczne.
czy tobie kiedyś się to zdarzyło?
była w moim życiu sytuacja gdy spotkałem swoją Mrs Robinson i zobaczyłem w jej oczach pożądanie… W końcu się jednak rozstaliśmy - po zaspokojeniu swoich potrzeb doszła do wniosku że wróci do męża…. To było doświadczenie.  Staram się skupić na duchowych aspektach swojego życia a nie popuszczać wodzy swoim instynktom… Nie wierzę w związki z dużą różnicą wieku - szczyt możliwości mężczyzny w wieku 17 lat, a u kobiety przed menopauzą.
wiem że Twoją pasją są filmy. Czy pamiętasz pierwszy , który cię poruszył?
Pierwszy ważny film, jaki w życiu obejrzałem w życiu to „Lecą żurawie”. Ból, rozpacz - miałem wtedy 10 lat. Szekspira czytałem od 15 roku życia. Pamiętam z jakim podnieceniem czekałem na ekranizacje teatrów szekspirowskich w TV.
jesteś ciepło, czy zimnolubny?
gdy byłem dzieckiem uwielbiałem zimą śnieg - teraz uwielbiam ciepło…
no właśnie - skoro już o dzieciństwie mowa gdzie przyszedłeś na świat?
urodziłem się w Otwocku - 4,65 kg, 55 cm. Dzieciństwo i młodość spędziłem w Lipowie pod Otwockiem, stąd moje zamiłowanie do Świdra i tomik „W dolinie Świdra” jako próba rozliczenia tego okresu. Sam tomik w Otwocku przeszedł bez echa - za to w Zamościu, podczas trasy promocyjnej został bardzo ciepło przyjęty.
masz w swoim dorobku artystycznym również opowiadania?
jestem wszechstronny. Napisałem opowiadanie „Przerwana podróż” - to jest historia o linczu. Gdy piszę prozę nie ubarwiam - piszę wprost. Moje opowiadania bolą - nie poczujesz się po nich lepiej. Założyłem sobie, że moja proza będzie odmienna od poezji.
czy jako artysta czujesz się atakowany?
niektórzy atakują mnie bezpardonowo, odmawiając mi talentu. Nie interesuje mnie intelekt tylko emocje. Dla mnie pisanie jest formą terapii. W moim życiu działo się wiele smutnych rzeczy - z jednej strony to wiara, z drugiej strony to demony które mogłem nazwać, opisać i uwolnić się od nich.  W tym okresie powstały cykle „Spacer nad przepaścią” i „Lot ku ciemności” - jak dotąd nie wydane.
większość z twoich fanów to kobiety - dlaczego?
spotykałem się z zarzutami, że piszę wiersze po to, aby uwodzić kobiety i je wykorzystywać. 90% fanów to w istocie kobiety. Wydaje mi się , że moje wiersze są cytowane głównie przez starsze kobiety stęsknione za tym, czego nigdy nie doznały. Pewna kobieta z 40 - letnim małżeńskim stażem nigdy nie doznała spełnienia. Po lekturze moich wierszy odeszła od męża.
c.d.n....