ZDROWIE Z MISTRZEM MU YUCHUN Seminarium Warszawa 21-23.X.2022 r

W dniach 21-23 października w Warszawie w liceum Mistrzostwa Sportowego przy Chełmskiej 23 odbyły się warsztaty z Mistrzem Mu Yuchun.

Mu Yuchun urodził się 25 lutego 1948 roku w rodzinie pekińskiego inżyniera Mu Xui Xuana.

W tym czasie ich rodzina przebywała w Xuanwu, Yunguansi, starej dzielnicy miasta, gdzie mieszkali wysocy rangą oficerowie armii i duchowieństwo Pekinu, w tym nauczyciele wushu gwardii cesarskiej. Jeden z wyznawców tej tradycji został pierwszym nauczycielem uzdolnionego sześciolatka.

Przez następne 10 lat mistrz Mu doskonalił swoje umiejętności, studiując Shaolinquan.

W 1960 Mu Yuchun wstąpił do pierwszej szkoły wushu w Shichahai.
Jego nauczycielem był wybitny mistrz He Dequan 何德全, który wyszkolił kilka pokoleń mistrzów wushu (uczył go shuang qiang, gun, jian i tak dalej).
Wu Binlou 吴斌楼 – jego nauczyciel chuojiaofanzi, jian, dao, qiang, gun i tak dalej.
Uczył się xingyiquan od nauczyciela Ai Yushana, bajiquan i bajidaqiang od Wang Jinshenga. Nauczyciel Mizuquan: 刘佩伟Liu Peiwei pierwszy trener i dyrektor szkoły Shichahai wushu oraz 张益民 Zhang Yiming.
Kiedy miał szesnaście lat, zaczął ćwiczyć baguazhang pod przewodnictwem słynnego mistrza Guo Gumina 郭古民, który stał się legendą chińskiego wushu oraz 刘建民 Liu Jianmin, 韩杰 Han Jie, 徐振彪 Xu Zhenbiao.

跤坛 shuaijiao - nauczyciele - Yang Baohe, 钱德仁 Qian Deren, 李三占 Li Sanzhan. Styl Huaquan od mistrza Song Zhipinga 宋志平. Bafaquan Shaolin od mistrza Ren Zhengfang 任正芳.

Mu Yuchun studiował także tuishou od Zhang Hungji 张红吉, Xu Zhenbiao 徐振彪 i Han Jie 韩杰, czołowych mistrzów xinyiquan, baguazhang i taijiquan.


Od 1968 studiuje Dachengquan (yiquan).
Jego nauczycielami byli Xu Futong 许福同, a następnie Wang Xuanjie 王选杰.
Był również w kontakcie z innymi mistrzami Yi Quan.

Później, w latach 70-tych mistrz Mu doskonalił swoje umiejętności w xinyiquan pod kierunkiem innych znanych mistrzów Ma Runtiana i Tang Zhenronga.

W 1962 roku, po maturze, wstąpił do college`u medycznego, a w 1965 do Instytutu Medycznego w Shandong, gdzie studiował tradycyjną medycynę chińską: różne rodzaje terapii akupunkturą i masażem.
W tym okresie odwiedzał swojego nauczyciela Xu Futonga, od którego uczył się nie tylko sztuki walki Dacheng quan, ale także sztuki kaligrafii – „Shufa” i gry na flecie – „Xie”.

W roku 1969 Mu Yuchun wstąpił do Pekińskiej Szkoły Wushu i po jej ukończeniu uzyskał prawo do nauczania w instytucjach państwowych Chin.
W 1974 roku mistrz objął posadę trenera w szkole sportowej Taoranting w Pekinie. Rok 1982 był rokiem przełomowym w losach mistrza Mu. W tym roku został mistrzem Chin w Sanda, regulowanym przepisami, w kategorii 56 kg. Następnie zdobył tytuł „najlepszego sędziego Chin” na konkursie sędziowskim. W tym samym roku wstąpił do Instytutu Sportu w Shandong, gdzie decyzją komisji kwalifikowanej uzyskał 6-y stopień duan.
Od 1985 roku pracował jako trener dzieci w pekińskiej szkole sportowej Shijingshan.

W tym samym czasie mistrz rozpoczął współpracę z różnymi studiami kinowymi w Chinach jako aktor i dyrektor produkcji różnych scen walki.
Jest wiele chińskich filmów z udziałem licznych uczniów Mu Yuchun, w niektórych z nich sam mistrz pokazał wybitny talent aktorski.
W 1989 roku mistrz został zaproszony do Centralnej Szkoły Policyjnej miasta Pekin do nauczania wushu. W tym samym roku odbył kurs uzupełniający w Instytucie Wushu w Pekinie.

W 1993 roku Mu Yuchun po raz pierwszy odwiedził Ukrainę.
W 1995 roku przybył do Kijowa i zaczął nauczać wewnętrznych stylów wushu.
W 2005 roku Mu Yuchun założył Ogólnoukraińskie Stowarzyszenie Tradycji i Kultury Chińskiej.
Od 2006 roku Mu Yuchun został głównym konsultantem Ukraińskiej Federacji Wushu.

Wraz z Mistrzem przyjechali jego uczniowie, m.in. zwycięzca mistrzostw świata i Europy w tradycyjnym wushu Vladimir Fedortsov,  i uczennica Natasha Volkova.
Mistrz i jego ekipa
podzielili się starożytną chińską wiedzą na temat zdrowia, technik masażu i automasażu, pokazli uczestnikom ćwiczenia pozwalające usunąć zaciski w ciele, poprawić koordynację ruchów, poprwić metabolizm ( schudnąć ). Mistrz znalazł czas dla każdego uczestnika, który przybył z kłopotami zdrowotnymi i nauczył go jak może sobie sam pomagać w domu.

Uczestnicy przyjęli nauki Mistrza z ogromnym entuzjazmem.

Przed seminarium odbyło się spotkanie Mistrzów w warszawskiej Szkole bez Granic Jacka Kryga.