TERNI Miasto Świętego Walentego

Miasto w Umbrii nad Nerą. 100 tys mieszkańców. Niewielu ludzi wie , że własnie tutaj znajduje się grób Św. Walentego , który dał poczatek tradycji obchodzenia Święta Walentynek.  To włąsnie tutaj co roku 14 lutego całe miasto śwwiętuje. Każda ulica przygotowuje specjalna piosenkę i wszyscy spotykają się pod kościołem, gdzie spoczywaja zwłoki Św. Walentego.

Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie w wieku od 18 do 37 lat. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r.

Spodziewałam się, że w miejscu, gdzie spoczywa Św. Walenty beda tłumy jak w Rzymie , czy Florencji, Nic z tego. Jak mówią miejscowi nie chcą, aby ludzie z całego świata zjeżdżali do nich i zakłócali im spokój, który cenia sobie nade wszystko. Byliśmy więc jedynymi turystami przy grobie Św. Walentego i to było wspaniałe !