RZYM

Nie można sobie wyobrazić lepszego sposobu przywitania Nowego Roku niz spacer po Rzymie... Przyjazna pogoda - w granicach + 10 stopni, największe chyba na świecie napowietrzne muzeum , co krok inna, fantastycznie zmieniająca się perspektywa , miejsca znane ze wszystkich przewodników i mnóstwo, mnóstwo ludzi.... Sam taksówkarz przyznał, że tego dnia największa liczba turystów odwiedza Rzym. Zapraszam na spacer.... który opowiem zdjęciami.....

Rzym, połozony na siedmiu wzgórzach nad Tybrem to najciekawsze miasto Włoch i zarazem ich stolica. Według tradycji, przekazanej nam przez Liwiusza, Rzym założył Romulus 21 kwietnia 753 p.n.e. i został jego pierwszym królem.
Enklawą w Rzymie jest Watykan– siedziba Papieży i jednocześnie najmniejsze państwo świata. ( powierzchnia 44 hektary ).  Obywatele Watykanu to głównie dostojnicy kościelni, księża, zakonnice i Gwardia Szwajcarska. Oprócz tego do pracy przychodzi około 3000 osób mieszkających poza murami Watykanu (pracownicy poczty, radia, gazety, sklepów, dworca kolejowego i służby medycznej). Obywatelstwo watykańskie jest wyłącznie czasowe. Kardynałowie otrzymują je na czas pobytu w Rzymie.

Co roku Rzym i Watykan odwiedza kilka milionów turystów.