REPUBLIKA SAN MARINO

Wielu ludzi od razu powie: hola, hiola! San Marino to państwo! Nie lezy we Włoszech, tylko w San Marino - i to wszystko prawda, tyle że jest otoczone ze wszystkich stron Włochami.
San Marino uważa się za najstarszą REPUBLIKE świata, utworzoną w 301 roku przez utalentowanego chrześcijańskiego budowniczego, kamieniarza (inni podają, iż był kowalem) zwanego świętym Marinusem. San Marino utrzymuje dyplomatyczne i konsularne stosunki z wieloma państwami europejskimi i amerykańskimi, bije własne monety, wydaje swoje znaczki pocztowe i przyznaje odznaczenia.  Pierwszą włascicielka ziem San Marino była Pani Rimini. ( Rimini to włoski kurort położony w poblizu San Marino).
Nie ma znaczącej różnicy między danymi demograficznymi dotyczącymi ludności San Marino i Włoch. Państwo zamieszkuje około 29 000 osób, w tym 1000 obcokrajowców, w większości Włochów, a także Polaków (przede wszystkim zajmujących się handlem). Około 5000 obywateli San Marino żyje poza jego granicami, przede wszystkim we Włoszech. Obowiązującym językiem jest włoski. Stosuje się jedną z jego odmian – język emilijski. Głównym wyznaniem w San Marino jest katolicyzm. W San Marino jest strefa wolnocłowa - jest to mekka dla turystów chcących zrobic tańsze zakupy produktów światowych marek.